परिचय

गोदावरी गर्दौली नेपालको विभिन्न भागहरूमा व्यावसायिक रूपमा उब्जाउन सकिने एक महत्त्वपूर्ण फूल बाली हो । नेपालको सर्दभमा हेर्ने हो भने विवाह, पार्टी, होटल आदि सजावट गर्न र अन्य धार्मिक स्थलहरुमा यो फूल निकै प्रचलितछ । तिहारमा सयपत्री, मखमली आदि जस्ता फूल सगँसँगै गोदावरीको पनि माला बनाएर लगाउने गरेको पाइन्छ । यो फूल विभिन्न रङ जस्तै सेता, गुलाबी, पहेंलो, आदिमा पाइन्छन । अन्य देशझैँ नेपालमा पनि गोदावरीको माग धेरै वृद्धि भएको भएता पनि व्यावसायिक रूपमा धैरै खेती नगरेको हुदाँ नेपालमा व्यावसायिक खेतीको प्रचुर सम्भावना रहेकोपाइन्छ । यस फूलले हरितगृह (Greenhouse)  मा अधिक उत्पादन दिनेगर्दछ । ठूला–ठूला गोदावरी फुलाउनका लागि धेरै हेरचाह गर्न र ध्यान दिन आवश्यक पर्दछ । घर र बगैंचाहरू सजाउनका लागि गमलामा पनि गोदावरी उत्पादन गरिन्छ ।

वर्गीकरण (Classification)

फूलको आकारको आधारमा गोदावरीलाई दुईवटा प्रकारमा वर्गीकृत गरिएको छ ।

क.स्टेनडर्ड प्रकार (Standard type)

यी प्रजातिहरूले लामो र कडा डाँठमा फूलहरू उत्पादन गर्दछन् र राम्रोसँग राख्ने गुणस्तर भएकाले काटिएका फूलहरूको (cut flowers) रूपमा प्रयोग गरिन्छ । तिनीहरू फूलको व्यवस्थामा (flower arrangements) पनि प्रयोग गरिन्छ।

 • Incurved
 • Reflexed
 • Intermediate
 • Quilled
 • Spider

ख.स्प्रे प्रकार (Spray type)

माला र अन्य सजावटी उद्देश्यका लागि यी प्रजातिहरू छाडा फूलका (loose flowers) रूपमा उपयुक्त छन् ।

 • कोरियाली एकल (Korean single)
 • कोरियाली डबल (Korean double)
 • सजावटी (Decorative)
 • एनिमोन (Anemone)
 • पोम्पोन (Pompon)
 • बुटोन (Button)
 • क्विल (Quilled)
 • स्पुन (Spoon)

प्रसार (Propagation)

यो दुबै तरिकाहरूद्वारा प्रचार गर्न सकिन्छः वनस्पति शास्त्रले खेतीबलीहरूको शुद्धतालाई कायम राख्न र यौनिक रूपमा नयाँ हाइब्रिडहरू उत्पादन गर्न ।

सकर्सहरू द्वारा (By suckers):

प्रसारको यस विधिमा, फूल फुलेपछि, हागाँलाई भुइँ सतहको माथि मात्र काट्नुपर्दछ । यसले छेउ सकर्सहरूको गठनलाई प्रेरित गर्छ जुन आमाको बोटबिरुवाबाट छुट्टिनु पर्दछ र तयार पारिएको खेत वा भाँडामा रोप्नुपर्दछ । सामान्यतया, १ हेक्टर जमिनमा खेती गर्नको लागि करीव १,१०,००० सक्कर्सहरू आवश्यक पर्दछ । बोट ओइलाउने रोगबाट जोगाउन, १ लिटर पानीमा १ ग्राम Emission मिसाएर सकर्सको जरा डुबाउनुपर्छ । यी सकर्सहरू वर्षातमा (३०x३०) सेन्टीमिटर अन्तरको दूरीमा रोप्नुपर्दछ । बिरुवा रोपीसकेपछि बोटमा अधिक शाखाहरू पलाउन दिनका लागि एक महिनामा एक पटक पिन्चिंग गर्नुपर्दछ ।

टर्मिनल कट (Terminal cutting):

टर्मिनल कट एक स्वस्थ स्टक प्लान्टबाट लिनु पर्दछ । काटको लम्बाई करीव (५-७) सेन्टीमिटरको हुनुपर्दछ । जरा पलाउनका निम्ति कलम साइजको कट गरीएको डाँठहरू २५०० पीपीएम (ppm) ईन्डोल बुटेरिक एसिड (Indole Butyric Acid) (जरा बिकास गराउने हर्मोन)  मा डुबाउनु पर्दछ । यी तयार पारिएका कलमीहरू छायाँको अवस्थामा बालुवा बेडमा राख्नुपर्दछ।

बीज प्रसार (Seed propagation)

प्रजाति जो स्पष्ट डिस्कको साथ फुल्छ सामान्यतया पर्याप्त बीज उत्पादन गर्दछ । फूलहरू पूर्ण रूपमा सुक्खा भएपछि मात्र फूलहरू संकलन गनुपर्दछ । बीउ छर्नुपछिको बीउलाई ढाक्न राम्रो कम्पोस्ट प्रयोग गनुपर्छ र भाँडाको पानी तल्लो प्वालबाट भिजाएर वा राम्रो गुलाबको सहायताले गनुपर्छताकि बीज उजागर हुन नपरोस् ।

माटो (Soil)

यो फूलको खेती पानी नजम्ने बलौटे दोमट माटोमा गर्दा उत्तम हुन्छ र माटोको पीएच (pH)६.५-७.५ हुनुपर्दछ। यदि यसको खेती पानी जम्ने जमिन र वातन कमी भएको ठाउँमा गरियो भने जरा सड्ने (Root rot) र मुर्झाउने (Wilt) जस्ता रोगहरूले आक्रमण गर्ने खतरा हुन्छ । त्यसैगरी, जैविक पदार्थको राम्रो मात्रा पुगेमा उत्कृष्ट उत्पादन हुन्छ ।

तापक्रम (Temperature)

नेपाललाई तोकेर हेर्नुपर्दा यो फूलको वनस्पति वृद्धि विकासको लागि उच्च तापमान (२०-२८)°सेल्सियस र कोपीला गठन र फूल फुल्नको लागि कम तापमान (१०-२८)° सेल्सियससम्म आवश्यक पर्दछ । उच्च तापक्रमले फूल ढिला फुल्छ र फूलको रंग फीका हुन्छ । जब बोट २०° सेल्सियसमा बढ्छ तब फूलको उच्च प्रतिशत देखिन्छ ।

जमिनको तयारी (Land preparation)

बिरूवा रोप्नको निम्ति जमिन दुईदेखि तिन पल्ट सम्म जोतेर  तयार पार्नु पर्दछ । अन्तिम जोताइमा प्रति हेक्टर (२०-२५) टन गोठेमलको (FYM) प्रयोग गनुपर्दछ ।

बिरुवा रोपण मौसम (Planting season)

स्टक प्लान्टको टर्मिनल कटिङ्ग जेठ महिनामा गर्नुपर्दछ र साउनको अन्त्यमा, जरा पलाएपछि १५ सेन्टीमिटरको भाँडामा रोप्नुपर्दछ । यी बोटहरू भदौको अन्त्यमा वा असोजको सुरूको समयमा पिन्चिंगको लागि तयार हुन्छन् ।

रोप्ने सामग्रीहरु र लगाउने दुरी

माटो वा प्लास्टिकको भाँडामा १ भाग बगैंचाको माटो, १ भाग बालुवा, १ भाग मोल्ड (ढुसी) र १ भाग राम्रोसँग सडेको गोठेमलको मिश्रण प्रयोग गर्नुपर्दछ । १० सेन्टीमिटर गमलाको लागि, एउटा गमलादेखि अर्को गमलाको दुरी १८x१८ सेन्टीमिटर हुनुपर्दछ ।

सिंचाई र आर्द्रता (Irrigation & Humidity)

जब नयाँ पातहरू पलाउन थाल्छन् बिरुवालाई पर्याप्त पानी चाहिन्छ । फुलमा कोपिला लाग्न शुरु भएपछि धेरै पानिको आवश्यक पर्दैन । सिंचाई पहिलो महिनाको हप्तामा दुई पटक र पछि साप्ताहिक अन्तरालमा गर्नुपर्दछ । गोदावरीलाई (७०-९०)% बीचको सापेक्ष आर्द्रता चाहिन्छ जुन उचित बोटको वृद्धिको लागि उपयुक्त हुन्छ ।

मलखाद व्यवस्थापन (Manure and fertilizer)

गुणस्तरिय फुल उत्पादन गर्नका लागि प्रति एकड़मा (acre)(१०-१२) टन राम्रो सडिएको गोठेमल प्रयोग गर्नुपर्दछ । खेत तयार गर्ने समयमा गोठेमल पूरक हुनुपर्दछ । एक आधारभूत खुराकमा ५०:१६०:८० को मात्रामा NPK लागु गर्नुपर्दछ । फूल उत्पादन बढाउनका लागि, हामीले GA3 ५० पीपीएममा (ppm) रोपणपछि ३०, ४५ र ६० दिनमा छर्कनुपर्छ । सूक्ष्म पोषक तत्वहरू जस्तै  0.२५% मा ZnSO4 र 0.५% मा MgSO4 को फोलियर स्प्रे (Foliar spray) लागू गर्न सकिन्छ ।

व्यवस्थापन (Management practices)

 • पिन्चिंग (Pinching)

डाँठको बढ्ने टर्मिनल भाग हटाउनुलाई नै पिन्चिंग गर्नु भनिन्छ । यो गर्नाले बोटको उचाई र सहायक शाखाहरूलाई बढ्न प्रेरित गदर्छ । पिन्चिंगको समय र गहनता गोदावरीको प्रकारमा निर्भर गर्दछ । स्टेनडर्डप्रकारहरूमा, साउनमा एकल पिन्चिंग, भदौमा डबल पिन्चिंग र असोजमा तेस्रो पिन्चिंग गरी तीन पिन्चिंगहरू गरिन्छन् । त्यसैगरी स्प्रे प्रकारमा, रोपेको ४ हप्तापछि पहिलो र रोपेको ७ हप्तापछि डबल पिन्चिंग गरी दुई पिन्चिंगहरू मात्र गरिन्छन्।

 • डिस्बडिङग (Disbudding)

थोरै संख्यामा ठूला फूलहरू वा धेरै संख्यामा स-साना फूलहरू प्रदान गर्न अवांछनीय अपरिपक्व फूलको कोपीला हटाउने अभ्यासलाई डिस्बडिङग भनिन्छ । डिस्बडिङग गर्ने विधि गोदावरीको प्रकार अनुसार फरक हुन्छ । स्टेनडर्डप्रकारमा, टर्मिनल कोपिला (Terminal bud) कायम राख्दै सहायक कोपिला (Auxillary bud)  हटाइन्छ। त्यसैगरी स्प्रे प्रकारमा, ठूलो apical bud हटाइन्छ र सहायक कोपिलालाई अझ विकास हुन छोडिन्छ ।

 • स्ट्याकिंग (Staking)

बोटलाई समर्थन गर्न लठ्ठी प्रदान गरिएको हुन्छ । स्टेनडर्ड प्रकारका लागि, लठ्ठी (Stakes) को संख्या मुख्य शाखाको संख्यामा निर्भर गर्दछ जुन खिल उत्पादन गर्न दिइएको हुन्छ । स्प्रे प्रकारमा, ३-४ लठ्ठीहरू भाँडोको ब्यान्डमा सम्मिलित गरिन्छ र तलबाट माथिसम्म डोरीले बाँधिएको हुन्छ जसले विकास शाखा र फूलहरूलाई राम्रो समर्थन दिन्छ ।

झार नियन्त्रण (Weed control)

बोटको उचित वृद्धि र फूलहरूको राम्रो उत्पादनको लागि झारलाई नियन्त्रणमा राख्नुपर्दछ किनकि यी झारपातहरूले बोटबिरुवाबाट ओस र पोषण लिने गर्दछन । बिरुवाको उचित बृद्धिका लागि दुईदेखि तीन पल्टसम्म हातले झार उखल्नुपर्दछ । रोपण गरेको चार हप्तापछि पहिलो झार उखल्न तयार हुन्छ । झारपात नियन्त्रण गर्न हरितगृह वा खुला मैदान वा भाँडामा रोपेका फुललाई झार मार्ने औषधी पनी प्रयोग गर्न सकिन्छ।

फूल टिप्ने (Harvesting)

फुल कटाईगर्नसहिखेती, मार्केटि गर उत्पादकलाई उपलब्ध अन्य सुविधाहरूमानि र्भरगर्दछ । बाहिर रहेको रेफ्लो रेटहरू विस्तार गर्न बन्दभएपछि स्टेनडर्ड प्रकारका गोदावरीहरु काटिन्छ भने शीर्ष फूलको मध्यभागमा लगभग पूर्णरूपमा विकसित हुँदा स्प्रे प्रकारकोफूल टिप्ने गरिन्छ ।

कटाई पछि (Post-harvesting)

फूलेका फूलहरू मार्केटिंगका लागि बाँसको टोकरीमा वाजुटको झोलामा (Gunny bags) राखिन्छ । बाँस टोकरीको क्षमता १ देखि ७ किलोग्रामसम्मको हुन्छ भने जुटको झोलामा ३० देखि ३५ केजी फूल अटाउन सकिन्छ ।

भण्डारण (Storage)

यो काटिएको फूलहरू भण्डारणमा ६-८ हप्ताको लागि -0.5° सेल्सियस तापक्रममा प्लास्टिकले बेरेर  राख्नुपर्दछ । यातायातको दौरान ट्रक तापमान (२-४)° सेल्सियस हुनुपर्दछ । यस फूलहरूलाई पानीमा राख्नु हुँदैन किनकि यो फुलहरु पानीमा भण्डार गरिएको तुलनामा सुख्खा भण्डार गर्दा यसको शेल्फ लाइफ (Shelf life) ७ दिनसम्म बडेको पाइएको छ । गमलामा रहेको गोदावरी सजिलैसँग २ हप्तासम्म ४° सेल्सियसमा भण्डारण गर्न सकिन्छ ।

प्याकेजिङ (Packaging)

प्राय: मानक गोदावरी स्लीभमा राखिन्छ र प्रदर्शन बक्सहरूमा प्याक गरिन्छ । बक्सको उचित आद्रता कायम राख्नका साथै फूललाई चोटपटकबाट बचाउन पोलीथीन शीट र चिसो कागज इन्सुलेशनको आवश्यक प्रयोग गरिन्छ । स्प्रेको बल्क प्याकिंगको लागि, १०, १५ वा २० डाँठहरूलाई ग्रेड अनुसार आस्तीनमा राखिन्छ ।

फूलदान जीवन (Vase life)

फूलकाटेपछि वा भण्डारणबाट निकालेपछि सकेसम्म चाँडो संरक्षक घोल (Preservatives solutions) मा राख्नुपर्दछ । धेरै छोटो अवधि (5 सेकेन्ड) को लागि (१२००-४८००) पीपीएम (ppm) सिल्भर नाइट्रेट (Silver nitrate) मास्टेमलाई डुबाउनु वा १० मिनेटको लागि १००० पीपीएम सिल्भर नाइट्रेटमा डाँठ भिजाउनुपर्दछ ।

रोगहरू (Diseases)

डाँठ कुहिने (Stem rot) र ओइलाउने (Wilt)

यो Fusarium oxysporum को कारणले भएको हो । यो फूलको कोपीला देखापरे पछि वा जब तिनीहरूले रंग देखाउँछन् अनि मात्र देखिन्छ। माटो सतहको नजिकैको हाँगागाढा खैरो र सुक्खा हुन्छभनेतल्लो पातहरू पहेंलो हुन्छन् र बोटबिरुवा दिनको बीचमा मर्छन ।

माटोमा डाईथेन एम-४५ (Dithane M-45) को प्रयोगले नर्सरी चरणमा यस ढुसीलाई प्रभावकारी रूपमा नियन्त्रण गर्नसकिन्छ।

खराने ढुसी रोग (powdery mildew)

यो धेरै सामान्य रोग हो जुन Oidiumchrysanthemi को कारणले हुन्छ । यो पातको माथिल्लो सतहमा बीजाणुहरूको सेतो स-सनाधब्बाले चित्रण गर्दछ ।

 • जरा सड्ने रोग

यस रोगको नियन्त्रण गर्न राम्रो पानिको निकासी, माटोको सही छनोट र संक्रमित कलमीको द्रुत हटाउन पर्दछ।२.५ ग्राम/मी मा Thiram वा क्याप्टेनको मिश्रणको साथ माटो भिजाउनु पर्दछ।

 

किरा (Pests)

 • Leaf miners

पात खानीहरु गोदावरीलाई हानी पुर्‍याउन गम्भीर कीराको रूपमा लिइन्छ।यस कीराहरूको लार्वाले पात र प्युपाटेमा (pupate) टनेल बनाउँछ।

पहेलो टाँसिने बोर्डहरूमा जाल राख्दा ५०% यी किराहरु नियन्त्रणमा ल्याउन सकिन्छ भने एकाग्रतामा Pyrazophos नामक ढुसीनाशक औषधी @0.५ मिलि/लिटर पनी चलाउन सकिन्छ।त्यसैगरी बकुल्ला सिमीलाई जाल बालीको रूपमा कुनै बालीको बिचबिचमा लगाउने गर्दा पनी यी किराहरु नियन्त्रणमा आएको पाइन्छ।

 

प्रतिक्रिया दिनुहोस